17 lipca 2014

Kartka-śliniak - kurs, jak wykonać

Ostatnio sporo tu prac związanych z maleństwami. Pomyślałam, że zachęcę Was do samodzielnego stworzenia kartki, którą można wykorzystać przy okazji pierwszej wizyty czy chrztu.

Kartka jest dość prosta w wykonaniu i nie wymaga użycia maszynki, co z pewnością ucieszy osoby stawiające pierwsze kroki w scrapbookingu.
Kartka, która będzie naszym celem, prezentuje się tak:Do wykonania kartki będziemy potrzebować:
- papier scrapowy w dwóch kolorach (jeden kawałek wielkości minimum 10 x 14,5 cm, drugi - 6 x 12 cm, zatem można wykorzystać ścinki; ja wybrałam papiery z Galerii Papieru "Kapuśniaczek");
- wstążka falbanka - ok. 30 cm;
- tusz do odbijania stempli i tuszowania krawędzi (może to być ten sam tusz, ja w każdym razie do odbijania używam tuszu Distress Ranger, a do tuszowania Dovecraft z dość dobrze podsuszoną poduszką, która sprawia, że tuszowanie jest delikatniejsze);
- zestaw stempli z motywem dziecięcym (ja korzystam ze stempli Viva Decor; jeśli nie macie stempli, możecie wykorzystać wydrukowany obrazek);
- klej;
- nożyczki, ołówek, opcjonalnie mata do cięcia (nie będzie nam koniecznie potrzebna przy tej instrukcji);
- kartka sztywnego papieru wizytówkowego A4 (nie ma na zdjęciu);
- szablony wykonane wg schematu zamieszczonego na końcu instrukcji;


Wykonanie kartki:
1. Z papieru do scrapbookingu wycinamy kształty odrysowane od szablonów, tuszujemy krawędzie:


2. Wybieramy stempel z dziecięcym motywem i odbijamy go na mniejszym elemencie, w dolnej części oraz na kawałku papieru o kolorze takim, jak większy element (ja zdecydowałam się na motyw dziecięcego wózka, który ma mało skomplikowany kształt):


3. Wycinamy kształt wózka, ale pomijamy wszelkie elementy ażurowe, zawijasy, wycinamy tylko gondolę i budę. Tuszujemy krawędzie wyciętego elementu i przyklejamy na mniejszą część naszej kartki, w miejscu odbitego na niej stempla:


4. Do mniejszego elementu od spodu przyklejamy tasiemkę-falbankę:


5. Następnie przyklejamy tę mniejszą część na większej, zachowując symetrię:


6. Odcinamy element w kształcie elipsy w górnej części kartki:


7. I tuszujemy tę krawędź:


8. Jeśli mamy maszynę, możemy pokusić się o wykonanie obszyć (jeśli nie mamy, można obszyć ręcznie:) ):9. Teraz przystępujemy do wykończenia kartki. Każdy może wykonać to w swój ulubiony sposób. Ja wykorzystałam stempel z motywem kokardki znajdujący się w zestawie stempli Viva Decor, odbiłam go na papierze w kolorze wózka, wycięłam i nakleiłam w górnej części kartki:


10. Przykleiłam też wydrukowany uprzednio kartonik z napisem oraz kilka kwiatków odbitych stemplem na papierze wizytówkowym, wyciętych i pocieniowanych tuszem:


11. Teraz zostało przykleić kartkę do bazy. Bazę wykonujemy z połowy arkusza papieru wizytówkowego rozciętego wzdłuż, a następnie złożonego. Naszą kartkę przyklejamy centralnie, zachowując z każdej strony jasne krawędzie:


12. Bazę docinamy do kształtu kartki, jeśli nie czujecie się w tym zbyt pewnie, można naszkicować ołówkiem linie cięcia:13. Wycieramy gumką ślady ołówka i... mamy gotową kartkę ;)


Schemat elementów kartki:

Kartki wykonane w ten sposób, ale w innej kolorystyce możecie zobaczyć TUTAJ.

3 komentarze: