25 lipca 2014

Kwiatki z papieru - kurs, jak wykonać

Samodzielnie wykonane kwiatki, którymi można udekorować wszelkiego rodzaju prace - kartki, albumy, pudełka, to powód do dumy każdej scraperki. Co prawda asortyment kwiatowy w każdym sklepie jest niezwykle bogaty, niemniej jednak, warto spróbować swoich sił, a nuż uda się stworzyć coś oryginalnego.
Kursów na własnoręcznie wykonane kwiaty jest w sieci bardzo dużo, być może nawet są bliźniaczo podobne do tego, co zamieszczam poniżej. Instrukcję wrzucam na bloga głównie na własne potrzeby, aby w razie czego móc sobie przypomnieć sposób wykonania, gdyby jednak komuś również miała się przydać, to zachęcam do skorzystania.


Co będziemy potrzebować do wykonania kwiatków?
- papier czerpany (gramatura ok. 200g/m2; można też spróbować wykonać kwiatki z kartonu);
- wykrojniki w kształcie kwiatów + maszynka (wykonując kwiatki z kartonu można użyć dziurkaczy, niestety, nie przecinają one papieru czerpanego o tej gramaturze);
- tusze do cieniowania krawędzi, opcjonalnie puder do embossingu;
- mgiełki do spryskiwania (można użyć atomizera napełnionego wodą, spryskanie mgiełką nada kwiatkom mieniący się, połyskliwy efekt);
- pręciki do wypełnienia środków;
- dłutko kulkowe o dużej średnicy, szczypce, podkładka do wygniatania;
- klej, nożyczki;
- nagrzewnica lub suszarka do włosów (zdecydowanie lepiej sprawdza się nagrzewnica; suszarka ze swoim silnym podmuchem sprawia, że trudno utrzymać podsuszane elementy w miejscu).


Wykonanie kwiatków:
1. Na początek wycinamy odpowiednią ilość kwiatków w wybranych kształtach. Na fotografii znajduje się zestawienie, z jakich elementów wykonałam poszczególne kwiatki. Korzystałam z następujących wykrojników (od góry):
a) Sizzix Bigz Die - Kwiatki by Tim Holtz;
b) Leane Creatief Lea'bilities Multi Die Flower 2
c) Sizzix Bigz Die - Kwiatki by Tim Holtz oraz Sizzix sizzilits - Tattered Flower Garland;
d) Marianne Design - poinsencja LR0122
e) Marianne Design - gałązki i kwiatek LR0189


2. W przypadku pierwszego od kwiatka konieczne było nieco głębsze nacięcie poszczególnych płatków:


3. Tuszujemy krawędzie poszczególnych elementów (ja tuszowałam bezpośrednio poduszką z opakowania).


4. Wytuszowane elementy wygniatamy za pomocą dłutka kulkowego i szczypczyków (lub igły introligatorskiej), spryskujemy mgiełkami (lub wodą) i podsuszamy. Poniżej zestawienie preparatów użytych do wykonania poszczególnych kwiatków:
a) tusz Distress Ranger - fired brick oraz mgiełka w sprayu - Perfect Pearls Mists biscotti; kwiatki modelowane przy użyciu szczypczyków (można wymodelować owijając każdy płatek na igle introligatorskiej lub poprzez rolowanie palcami);
b) tusz Distress Ranger - wild honey oraz mgiełka w sprayu - Perfect Pearls Mists perfect copper; każdy płatek wygniatany dłutkiem kulkowym (można użyć półokrągło zakończonego długopisu lub ołówka);
c) tusz Distress Ranger - fired brick oraz mgiełka w sprayu - Perfect Pearls Mists biscotti; kwiatki modelowane przy użyciu szczypczyków;
d) tusz Distress Ranger - tattered rose oraz mgiełka w sprayu - Perfect Pearls Mists biscotti; kwiatki modelowane przy użyciu szczypczyków;
e) tusz pigmentowy Dovecraft biały oraz mgiełka w sprayu - Perfect Pearls Mists biscotti; każdy płatek wygniatany dłutkiem kulkowym.


5. Sklejamy poszczególne elementy nadając im pożądany kształt. Jeśli zachodzi potrzeba dodatkowo spryskujemy i podsuszamy.
6. W środek kwiatka e) wklejamy ściśle zwiniętą małą kulkę papieru w kolorze płatków.
7. Końcówki płatków z kwiatków b) i e) po sklejeniu wywijamy na zewnątrz przy pomocy igły introligatorskiej (lub grubszego druta).
8. Sklejony i wysuszony kwiatek e) przyciskamy dwu- trzykrotnie do poduszki z tuszem pigmentowym i osypujemy pudrem do embossingu w kolorze harmonizującym z płatkami kwiatka, strzepujemy nadmiar i roztapiamy nagrzewnicą.


9. W centralnej części kwiatów wykonujemy otwory, przez które przeciągniemy końcówki pręcików. Ja użyłam do tego celu nitownika:


10. Pręciki składamy na pół i przeciągamy przez wykonane otwory, nakładając na końcówki solidną warstwę kleju. Czekamy na całkowite wyschnięcie kleju, a następnie odcinamy zbędne końcówki pręcików.
Kwiatki są gotowe do użycia w dowolnych projektach.

1 komentarz: