6 listopada 2012

Ozdobne wycinanki z tektury - kurs

Zgodnie z zapowiedzią, dziś zapraszam na kurs wykonywania ozdób z tektury, znanych pod nazwą chipboards. Ja zazwyczaj wykorzystuję je do ozdobienia okładek notesów lub albumów (albo przepiśników), ale sądzę, że znajdzie się jeszcze sporo innych zastosowań dla tego rodzaju detali. Warto przed przystąpieniem do pracy zastanowić się nad przeznaczeniem naszych chipboardów, ponieważ to wskaże nam najwłaściwszy sposób wykończenia elementów.

Chipboards - jak wykonać?
Materiały i narzędzia:

Photobucket

Pomyślmy nad kształtem naszych chipboardów. Jako szablonem posłużyłam się metalowymi foremkami do wykrawania ciastek - choinka i gwiazdka. Inne kształty narysowałam na kartonie.
Wybrane kształty odrysowujemy na grubej tekturze, następnie wycinamy.

Photobucket

Tektura jest dość twarda, więc musimy posłużyć się solidnym narzędziem do wycinania. Ja użyłam nożyczek kuchennych.Po wycięciu krawędzie wygładzamy papierem ściernym.

Teraz wybieramy sposób ozdobienia wyciętych kształtów. Dziś przedstawię dwa, ale z pewnością można je mnożyć.

Sposób 1 - malowanie farbami.
Wstępnie przygotowany kształt pokrywamy warstwą jasnej farby podkładowej (np. dekoral):

Photobucket

Po wyschnięciu malujemy farbami akrylowymi wg własnego uznania, używając dowolnych kolorów. Przeważnie kupuję farby w podstawowych kolorach, a następnie mieszam je w celu uzyskania takich barw, jakie mi pasują. Po wyschnięciu chipboardy możemy wykorzystać w naszych pracach:

Photobucket

 Photobucket

W podobny sposób możemy ozdobić nasze elementy techniką decoupage: po pomalowaniu farbą podkładową naklejamy wycinanki z serwetki obiadowej, a następnie zabezpieczamy lakierem.

Dziś jesteśmy w mojej kuchni, więc co nieco ją Wam pokażę. Oczywiście tradycyjnie panuje w niej niezły pierdolnik:

Photobucket

Moja ulubiona witrynka, wyciągnięta gdzieś ze strychu z rupieciami:

Photobucket

Niestety, nie domyka się... Zostawmy lepiej tę rupieciarnię i wróćmy do chipboardów.

Sposób 2 - oklejanie papierem.
Możemy użyć dowolnego papieru, chociaż lepiej sprawdza się cieńszy. Ja najbardziej lubię papier ze starych książek - ma odpowiednią grubość i fenomenalne barwy.
Krawędzie wyciętych i oszlifowanych papierem ściernym kształtów podmalowujemy biała farbą akrylową. Naklejamy wybrany papier. Wystające krawędzie ścieramy drobnoziarnistym papierem ściernym. Ponownie podmalowujemy krawędzie farbą akrylową, po wyschnięciu możemy też lekko wytuszować. Aby nadać elementom połysk, możemy je pokryć werniksem do decoupage.

Photobucket

Jeśli chcemy z naszego chipboarda wykonać zawieszkę, naklejamy papier również z drugiej strony.

Photobucket

Elementy gotowe do wykorzystania:

Photobucket

Zapraszam do eksperymentowania z ozdabianiem chipboardów i szukania oryginalnych sposobów na ich wykorzystanie.

5 komentarzy:

 1. A ja się zastanawiałam po co ten wałek, myślałam, że będziesz dociskać nim foremki do tektury;)))). Choinki i gwiazdki z nutkami wyglądają rewelacyjnie, nie mówiąc już o satysfakcji jaką mamy z własnoręcznie wykonanych ozdób, żaden wykrojnik temu nie dorówna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fantastyczny kurs :) na pewno skorzystam z porad.

  OdpowiedzUsuń
 3. Podziwiam za ręczne wycinanie tej tektury!!! Też myślałam, ze foremkami będziesz wycinać :))) I wałkiem, haha :D Bardzo fajny kurs :)

  OdpowiedzUsuń
 4. świetny pomysł, wspaniały kursik:))

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetne! A tekturek mam sporo. :-) Wielkie dzięki za pomysł.

  OdpowiedzUsuń