29 maja 2011

Pogadajmy o kolorach

Kolory mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie - w otoczeniu jednych czujemy się przyjemnie zrelaksowani, otoczenie innych z kolei jest dla nas nie do zniesienia. Zazwyczaj kierujemy się intuicją i osobistym wyczuciem estetyki wybierając kolorystykę naszych mieszkań, kompletując garderobę czy wzbogacając kolekcję scrapowych materiałów. Co sprawia, że decydujemy się na takie właśnie kolory? Pomocnym w odpowiedzi na to pytanie, może być zapoznanie się z pojęciem koloru.

Najprościej rzecz ujmując, kolor jest emocjonalnym i umysłowym wrażeniem wywołanym w mózgu, gdy światło (w postaci fali elektromagnetycznej) przenika nasze ciało za pomocą oczu i skóry. Wyeksponowane na słońce ciała pochłaniają energię słoneczną - kolory stanowią tą samą energię tylko w znacznie mniejszej dawce. Energia poszczególnych kolorów zależy od długości fali - im dłuższa fala, tym wyższa energia i silniejszy wpływ na siatkówkę oka, toteż kolory o najdłuższej fali (czerwień, pomarańcz) zauważane są szybciej oraz wzbudzają więcej emocji. Kolory o krótszych falach (zieleń, błękit) uspokajają i wyciszają, obniżają aktywność ciała.

Posługując się kolorami możemy podkreślać naszą osobowość, przekazywać informacje, wpływać na wrażenia emocjonalne i estetyczne odbiorców naszej twórczości, co ma ogromne znaczenie w kultywowaniu sztuk wizualnych.

Dla relaksu polecam krótką analizę swojej twórczości pod względem kolorystycznym - które kolory stosujecie najczęściej? chętniej wykonujecie prace monochromatyczne czy bajecznie kolorowe? a może w dwóch kontrastujących ze sobą kolorach? jakich połączeń kolorystycznych unikacie? A także - jaki ładunek energetyczny i emocjonalny posiada Wasza praca? oraz jakie informacje pragniecie za jej pomocą przekazać?

Życzę dobrej zabawy i ciekawych wniosków!

A poniżej moja próba wykorzystania najbardziej energetycznych kolorów:

Photobucket

Photobucket

Photobucket

1 komentarz: