5 października 2014

Kwiatki z pergaminu - kurs jak wykonać

Kwiatki z kalki technicznej (pergaminu) to dość częsty motyw w moich pracach. Dziś chciałam się z Wami podzielić kursem, jak takie kwiatki szybko i sprawnie wykonać. Pomimo tego, że wydają się niezwykle delikatne, całkiem nieźle wyglądają na pracach i upływ czasu nie wpływa zbyt niekorzystnie na ich urodę.
A zatem, do dzieła!Co będzie nam potrzebne:

- resztki papierów do scrapbookingu, z których wytniemy kwiatki;

- kalka techniczna (pergamin);

- wykrojnik do wycięcia kwiatów + maszynka (ja użyłam wykrojnika Sizzix sizzilits - Tattered Flower Garland; można posłużyć się również dziurkaczami);
- podkładka do wygniatania (podobno podkładka pod mysz również się sprawdzi);
- igła introligatorska (ew. cienkie szydełko);
- dłutko kulkowe o sporej średnicy;
- tusz;
- klej.


Wykonanie:
1. Za pomocą wykrojnika wycinamy kilka kwiatków z resztek papieru do scrapbookingu.
2. Kalkę składamy dwa razy i wycinamy w niej kwiatki w różnych rozmiarach (wykrojnikiem bez problemu przetniemy cztery warstwy kalki jednocześnie, dziurkacz może sobie z tym nie poradzić, niemniej jednak wycięcie kształtu dziurkaczem w pojedynczym arkuszu kalki również nie będzie łatwe - kalka jest zbyt wiotka do wycięcia dziurkaczem. Można sobie poradzić np. w ten sposób, że pod kalkę podłożymy dodatkowo nieco sztywniejszy kawałek papieru.) Staramy się nie rozdzielać poszczególnych warstw kwiatków podczas ich wyjmowania z wykrojnika.


3. Papierowe kwiatki poddajemy tuszowaniu krawędzi, a następnie wywijamy lekko każdy płatek za pomocą igły introligatorskiej, nadając mu łukowaty kształt:


4. Płatki kwiatków wyciętych z pergaminu również wywijamy przy użyciu igły introligatorskiej, najszybciej pójdzie nam, jeśli nie rozdzielimy poszczególnych warstw, ma to również znaczenie ze względu na to, że kalka jest dość krucha i łatwo urwać delikatne płatki - kilka razem złożonych elementów daje większą wytrzymałość.
5. Następnie wygniatamy środki kwiatków papierowych i pergaminowych (nie rozdzielonych nadal) na podkładce do wygniatania:


6. Teraz przystępujemy do sklejania kwiatków: na spód dajemy kwiatek papierowy, a następnie naklejamy poszczególne warstwy kwiatków wyciętych z kalki, na każdy element nakładając odrobinę kleju bezpośrednio z tubki:


7. Sklejanie elementów prowadzimy na podkładce do wygniatania. Obracamy kształty kwiatków w taki sposób, aby płatki tylko lekko zachodziły na siebie. Przyklejamy dociskając poszczególne elementy dłutkiem:


8. Kwiatki wystarczy jedynie uzupełnić dowolnym elementem, który będzie stanowił środek kwiatka:


A teraz najlepsze - tą metodą można wykonać kwiatki bardzo zróżnicowane pod względem kształtu i rozmiaru:
- jeśli skleimy kilka warstw stopniując rozmiar poszczególnych warstw kwiatków z pergaminu - uzyskamy kwiatki bardziej pełne;
- jeśli pominiemy punkt nr 4tego kursu - uzyskamy kwiatki bardziej sterczące;
- polecam również zabawę z różnymi kolorami pergaminu.


A na koniec mam jeszcze do zaprezentowania kartkę, w której wykorzystałam kwiatki wykonane wg powyższego kursu:
3 komentarze: