Tak, dziś będziemy się zajmować przedmiotem o dość znacznych gabarytach. Nawet jeśli nie posiadacie żadnego kapelusza w swojej kolekcji, z pewnością znajdziecie zastosowanie dla takiego pudła.
A zatem - zaczynamy!
Jak wykonać pudło na kapelusze? (kurs)
Wymiary pudła: wysokość - 20 cm, średnica - 35 cm.
Materiały i narzędzia:
- tektura modelarska 2mm - jeden arkusz 70x100;
- tektura modelarska 1mm - jeden arkusz 70x100;
- papier do oklejenia (można użyć szary papier na oklejenie całości, a następnie wykonać detale z papieru drukowanego), jeden arkusz ...;
- klej introligatorski;
- linijka metalowa;
- solidne nożyczki;
- solidny nóż do cięcia papieru;
- ołówek;
- cyrkiel;
- pędzel do smarowania klejem;
- zaciski do papieru.
Jak wykonać pudło na kapelusze? (kurs)
Wymiary pudła: wysokość - 20 cm, średnica - 35 cm.
Materiały i narzędzia:
- tektura modelarska 2mm - jeden arkusz 70x100;
- tektura modelarska 1mm - jeden arkusz 70x100;
- papier do oklejenia (można użyć szary papier na oklejenie całości, a następnie wykonać detale z papieru drukowanego), jeden arkusz ...;
- klej introligatorski;
- linijka metalowa;
- solidne nożyczki;
- solidny nóż do cięcia papieru;
- ołówek;
- cyrkiel;
- pędzel do smarowania klejem;
- zaciski do papieru.
Kwestia ozdobienia pozostaje do indywidualnego rozważenia. Można użyć szarego papieru na oklejenie całego pudełka, można też posłużyć się nim, jako bazą, na którą zostaną naklejone detale z papieru drukowanego lub pasmanterii. Można również oklejać bezpośrednio papierem drukowanym, nie może być on jednak zbyt gruby, ponieważ ciężko będzie go modelować.
Jeśli chodzi o klej, to zapomnijcie o kleju w tubkach! Zamęczycie się. Polecam zaopatrzyć się w wiadro kleju CR (koszt ok.15 zł) i średniej wielkości pędzel.
Nożyczki - nie polecam nożyczek przedstawionych na fotografii. Posłużą nam one m.in. do cięcia tektury, więc muszą być mocne i z wygodnym, masywnym uchwytem, aby nie wpijały się zbyt mocno w palce.
Cyrkiel - trzeba użyć profesjonalnego cyrkla, ponieważ tym szkolnym nie będziecie w stanie narysować tak dużego koła. Ostatecznie można się posłużyć kawałkiem nitki przywiązanej do ołówka.
Do wykonania pudła przyda się jeszcze: kawałek papieru ściernego i jakaś szmatka do wycierania nadmiaru kleju.
Wykonanie:
1. Z tektury modelarskiej 2mm wycinamy 2 koła: jedno o średnicy 34,5 cm (spód pudła), drugie - o średnicy 35 cm (nakrywka). Po wycięciu przecieramy krawędzie papierem ściernym, aby nieco wyrównać linię cięcia.
Z tektury modelarskiej 1mm wycinamy pasy, które stanowić będą ścianki pudła i nakrywki. Wysokość pudła to 20 cm, więc wycinamy jeden pas o szerokości 20 cm, natomiast wysokość nakrywki przyjmijmy 5 cm, toteż drugi pas będzie miał właśnie taką szerokość. Jeśli chodzi o długość pasów - wyliczamy ją z wzoru na obwód koła
W związku z tym, że wymiary tektury modelarskiej wynoszą 70 x 100 cm, a długość naszych pasów przekracza 100 cm, musimy pasy na boki pudła i nakrywki skleić z dwóch części:
2. Mniejsze koło odrysowujemy na papierze do oklejenia i wycinamy z zapasem ok. 2 cm. W tym "zapasie" wycinamy "ząbki" na całym obwodzie koła.
3. Przyklejamy koło z tektury (to o mniejszej średnicy) centralnie do koła z ząbkowaną krawędzią. Podczas klejenia warto posłużyć się jakąś szmatką, do równomiernego dociskania papieru. Brzeg koła tekturowego smarujemy sporą warstwą kleju:
4. Do krawędzi koła doklejamy pas tektury o szerokości 20 cm, ustawiając go pod kątem prostym w stosunku do podstawy, w ten sposób, aby "ząbki" papieru do oklejania znalazły się na zewnątrz naszej konstrukcji. Zaczynamy w miejscu łączenia dwóch kawałków pasa. Dociskamy dość mocno obydwa elementy:
5. Znajdujące się po zewnętrznej stronie "ząbki" smarujemy klejem:
6. Następnie podnosimy je do góry i przyklejamy do ścianki:
Pkty 4-5-6 polecam wykonywać etapami.
7. Po przyklejeniu do koła stanowiącego spód pudełka, sklejamy krawędzie ścianki:
Miejsce łączenia spodu i ścianki po wewnętrznej stronie pudełka smarujemy dość grubą warstwą kleju.
Podstawa jest gotowa do ozdobienia.
8. Z papieru do ozdobienia wycinamy pas o szerokości 22 cm i długości ok. 112 cm. Następnie przyklejamy go ścianki po zewnętrznej stronie pudełka. Prowadzimy papier równo z dolną krawędzią ścianki, papier ma wystawać poza górną część pudełka:
9. Górną krawędź pudełka smarujemy klejem po wewnętrznej stronie na szerokość ok. 2 cm, następnie zaginamy wystający papier i dociskamy go do posmarowanej warstwy.
Punkty 2 - 9 powtarzamy analogicznie w odniesieniu do drugiego z kół, przyklejając do niego pas o szer. 5 cm.
Całość po złożeniu i ozdobieniu (zastosowałam oszczędne zdobienie ze starych koronek):
Uff, przyznam szczerze, że to dość intensywna praca. I klejem upieprzone wszystko dookoła, włącznie z aparatem - poprzestańcie na sfotografowaniu efektu swojej pracy, a nie jej poszczególnych etapów.
Boska Iwono!!!!! Dzięki za obrazową lekcje na pudło na duże przedmioty. Rewelacyjna lekcja pokazowa i każdy etap z detalami.
OdpowiedzUsuńMyślę, ze nie tylko ja będę sumienną uczennica świetnych lekcji z rękodzieła artystycznego. Pozdrawiam. Janeczka
pudło rewelacja i tutek super ... ja takie szkrabom moim dla lalek robiłam bardzo prosto sie robi i jak super potem wygladają pozdrawiam ciepluteńko
OdpowiedzUsuńDzięki za wspaniały tutorial! Już mi się kapelusze gnieść nie będą, ani kurzyć...
OdpowiedzUsuńWidzę, że trochę to skomplikowane, ale "przekonałaś" mnie ;) i mam chęć się tego podjąć. Marzą mi się trzy takie pudła... oby chęci starczyło ;)
OdpowiedzUsuńSuper artykuł. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńWygląda to super. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńJa jeszcze takiego pudła nie ma, ale na pewno niedługo będę musiała sobie je sprawić. Jestem przekonana, że jak najbardziej warto jest mieć i nosić kapelusze, gdyż one są po prostu piękne. Na dzień dzisiejszy podoba mi się zestawienie eleganckich kapeluszy w https://puszczamyztorbami.pl/eleganckie-kapelusze-dla-niej-i-dla-niego/ i na pewno każdy zainteresowany znajdzie coś dla siebie.
OdpowiedzUsuńŚwietnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńŁadnie to wygląda.
OdpowiedzUsuń