10 kwietnia 2013

Pudło na kapelusze - kurs

Tak, dziś będziemy się zajmować przedmiotem o dość znacznych gabarytach. Nawet jeśli nie posiadacie żadnego kapelusza w swojej kolekcji, z pewnością znajdziecie zastosowanie dla takiego pudła. A zatem - zaczynamy!

Jak wykonać pudło na kapelusze? (kurs)
Wymiary pudła: wysokość - 20 cm, średnica - 35 cm.

Materiały i narzędzia:

 photo 1-3_zpsa77439ef.jpg

- tektura modelarska 2mm - jeden arkusz 70x100;
- tektura modelarska 1mm - jeden arkusz 70x100;
- papier do oklejenia (można użyć szary papier na oklejenie całości, a następnie wykonać detale z papieru drukowanego), jeden arkusz ...;
- klej introligatorski;
- linijka metalowa;
- solidne nożyczki;
- solidny nóż do cięcia papieru;
- ołówek;
- cyrkiel;
- pędzel do smarowania klejem;
- zaciski do papieru.

Kwestia ozdobienia pozostaje do indywidualnego rozważenia. Można użyć szarego papieru na oklejenie całego pudełka, można też posłużyć się nim, jako bazą, na którą zostaną naklejone detale z papieru drukowanego lub pasmanterii. Można również oklejać bezpośrednio papierem drukowanym, nie może być on jednak zbyt gruby, ponieważ ciężko będzie go modelować.
Jeśli chodzi o klej, to zapomnijcie o kleju w tubkach! Zamęczycie się. Polecam zaopatrzyć się w wiadro kleju CR (koszt ok.15 zł) i średniej wielkości pędzel.
Nożyczki - nie polecam nożyczek przedstawionych na fotografii. Posłużą nam one m.in. do cięcia tektury, więc muszą być mocne i z wygodnym, masywnym uchwytem, aby nie wpijały się zbyt mocno w palce.
Cyrkiel - trzeba użyć profesjonalnego cyrkla, ponieważ tym szkolnym nie będziecie w stanie narysować tak dużego koła. Ostatecznie można się posłużyć kawałkiem nitki przywiązanej do ołówka.
Do wykonania pudła przyda się jeszcze: kawałek papieru ściernego i jakaś szmatka do wycierania nadmiaru kleju.

Wykonanie:
1. Z tektury modelarskiej 2mm wycinamy 2 koła: jedno o średnicy 34,5 cm (spód pudła), drugie - o średnicy 35 cm (nakrywka). Po wycięciu przecieramy krawędzie papierem ściernym, aby nieco wyrównać linię cięcia.
Z tektury modelarskiej 1mm wycinamy pasy, które stanowić będą ścianki pudła i nakrywki. Wysokość pudła to 20 cm, więc wycinamy jeden pas o szerokości 20 cm, natomiast wysokość nakrywki przyjmijmy 5  cm, toteż drugi pas będzie miał właśnie taką szerokość. Jeśli chodzi o długość pasów - wyliczamy ją z wzoru na obwód koła
L=2\pi r \approx 6,28\ r. \,
gdzie r to promień, który w naszym przypadku wynosi 17,25 cm oraz 17,5 cm. Zatem długość naszych pasów to odpowiednio 108,3 cm i 110,0 cm. Pamiętamy o dodaniu kilku centymetrów z jednej strony na sklejenie (ok. 4-5 cm)

 photo 2-2_zps0ac9f473.jpg

W związku z tym, że wymiary tektury modelarskiej wynoszą 70 x 100 cm, a długość naszych pasów przekracza 100 cm, musimy pasy na boki pudła i nakrywki skleić z dwóch części:

 photo 3-2_zpscc9f2c26.jpg

2. Mniejsze koło odrysowujemy na papierze do oklejenia i wycinamy z zapasem ok. 2 cm. W tym "zapasie" wycinamy "ząbki" na całym obwodzie koła.

 photo 4-2_zpsed801b71.jpg

3. Przyklejamy koło z tektury (to o mniejszej średnicy) centralnie do koła z ząbkowaną krawędzią. Podczas klejenia warto posłużyć się jakąś szmatką, do równomiernego dociskania papieru. Brzeg koła tekturowego smarujemy sporą warstwą kleju:

 photo 5-2_zps91a425e7.jpg

4. Do krawędzi koła doklejamy pas tektury o szerokości 20 cm, ustawiając go pod kątem prostym w stosunku do podstawy, w ten sposób, aby "ząbki" papieru do oklejania znalazły się na zewnątrz naszej konstrukcji. Zaczynamy w miejscu łączenia dwóch kawałków pasa. Dociskamy dość mocno obydwa elementy:

 photo 6-2_zps8e59da94.jpg

5. Znajdujące się po zewnętrznej stronie "ząbki" smarujemy klejem:

 photo 7-2_zps85f8a6f7.jpg

6. Następnie podnosimy je do góry i przyklejamy do ścianki:

 photo 8-3_zpsc64b4d45.jpg

Pkty 4-5-6 polecam wykonywać etapami.

7.
Po przyklejeniu do koła stanowiącego spód pudełka, sklejamy krawędzie ścianki:

 photo 9-3_zps55cc58ec.jpg
Miejsce łączenia spodu i ścianki po wewnętrznej stronie pudełka smarujemy dość grubą warstwą kleju.

 photo 10-2_zps3c293fde.jpg

Podstawa jest gotowa do ozdobienia.

 photo 11-2_zps49d7cee4.jpg

8. Z papieru do ozdobienia wycinamy pas o szerokości 22 cm i długości ok. 112 cm. Następnie przyklejamy go ścianki po zewnętrznej stronie pudełka. Prowadzimy papier równo z dolną krawędzią ścianki, papier ma wystawać poza górną część pudełka:

 photo 12-2_zps553fcd63.jpg

9. Górną krawędź pudełka smarujemy klejem po wewnętrznej stronie na szerokość ok. 2 cm, następnie zaginamy wystający papier i dociskamy go do posmarowanej warstwy.

 photo 13-1_zpse042014c.jpg

Punkty 2 - 9 powtarzamy analogicznie w odniesieniu do drugiego z kół, przyklejając do niego pas o szer. 5 cm.

Całość po złożeniu i ozdobieniu (zastosowałam oszczędne zdobienie ze starych koronek):

 photo pudlo_zpsc2d3fa2b.jpg

Uff, przyznam szczerze, że to dość intensywna praca. I klejem upieprzone wszystko dookoła, włącznie z aparatem - poprzestańcie na sfotografowaniu efektu swojej pracy, a nie jej poszczególnych etapów.

4 komentarze:

 1. Boska Iwono!!!!! Dzięki za obrazową lekcje na pudło na duże przedmioty. Rewelacyjna lekcja pokazowa i każdy etap z detalami.
  Myślę, ze nie tylko ja będę sumienną uczennica świetnych lekcji z rękodzieła artystycznego. Pozdrawiam. Janeczka

  OdpowiedzUsuń
 2. pudło rewelacja i tutek super ... ja takie szkrabom moim dla lalek robiłam bardzo prosto sie robi i jak super potem wygladają pozdrawiam ciepluteńko

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki za wspaniały tutorial! Już mi się kapelusze gnieść nie będą, ani kurzyć...

  OdpowiedzUsuń
 4. Widzę, że trochę to skomplikowane, ale "przekonałaś" mnie ;) i mam chęć się tego podjąć. Marzą mi się trzy takie pudła... oby chęci starczyło ;)

  OdpowiedzUsuń