15 lutego 2012

Szydełkowe kwiatki nr 2 - kurs

Bywam czasami uczestnikiem kiermaszów i targów rękodzieła w mojej okolicy. Kartki z kwiatkami szydełkowymi wzbudzają na nich duże zainteresowanie. Już kiedyś pojawił się na moim blogu opis wykonania prostych kwiatków, zatem dziś przedstawię kurs na szybkie kwiatuszki z wyraźnie odcinającymi się płatkami. Ten wzór nadaje się idealnie do wykonania kwiatków z cieniowanego kordonka, myślę jednak, że sprawdzi się doskonale również w wersji monochromatycznej.

Kwiatki szydełkowe o wyraźnych płatkach

1. Wykonujemy podstawę kwiatka - 8 oczek łańcuszka i łączymy w kółko (fot.1).
2. Robimy 4 oczka łańcuszka, a następnie trzy słupki potrójnie nawijane przerabiane razem. (Brzmi strasznie, no nie? A jak to wykonać?
Owijamy szydełko nitką trzy razy i wyciągamy oczko z podstawy łańcuszka - w ten sposób utworzyło nam się na szydełku 5 oczek (fot.2). Teraz nabieramy nitkę i przeciągamy ją przez dwa pierwsze oczka (fot.3), ponownie nabieramy nitkę i przeciągamy przez dwa najbardziej zewnętrzne oczka (fot.4), powtarzamy aż na szydełku pozostaną tylko dwa oczka (fot.5). Następnie znowu owijamy szydełko nitką trzykrotnie i powtarzamy wszystkie poprzednio wykonane czynności, aż na szydełku pozostanie nam trzy oczka, po czym znowu trzy razy nawijamy nitkę i powtarzamy czynności, aż na szydełku zostanie nam cztery oczka (fot.6). Nabieramy nitkę i przeciągamy ją przez wszystkie oczka znajdujące się na szydełku (fot.7).) A teraz 4 oczka łańcuszka i oczko ścisłe w podstawę naszego kwiatka - pierwszy płatek gotowy (fot.8).
3. Powtarzamy czynności opisane w pkcie 2. aż do uzyskanie 6 płatków. Kończymy dodatkowym oczkiem ścisłym w podstawę. Odcinamy nitkę i mocujemy ją po lewej stronie kwiatka tak, aby była niewidoczna (fot.9).
4. Rozciągamy nieco nasz kwiatek w palcach nadając mu odpowiedni kształt (aby go utrwalić można przeprasować kwiatek żelazkiem (wszelkie wyroby szydełkowe prasujemy zawsze po lewej stronie), rozciągając promieniście płatki.
Gotowe.

Krok po kroku:

Photobucket

Schemat kwiatka:

Photobucket

W ten sam sposób możemy wykonać kwiatki o mniejszej lub większej liczbie płatków, musimy tylko pamiętać o dopasowaniu odpowiedniej liczby oczek w podstawie łańcuszka. Kwiatki można mocować do prac za pomocą ćwieków, guzików, również klej sprawdza się całkiem nieźle, a dodatkowo pozwala zachować nadany kształt. Zachęcam do eksperymentów z szydełkowymi kwiatkami.

Photobucket


Photobucket